Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality leden až duben 2013

21. 3. 2013

30.4. V minulých dnech jsme měli několik návštěv, děkujeme za pomazlení zvířátek i za pomoc, kterou přinesli. Vážíme si každého, kdo věnuje svůj volný čas zvířátkům bez domova.

navsteva1.jpg  navsteva2.jpg

navsteva3.jpg navsteva4.jpg

28.4. Za smutných okolností jsme přijali nového 13 letého pejska Bena, který neměl kam jít. Je moc hodný a velice vděčný, pořád nám tady vrtí ocasem . Takže pejsků u nás nyní žije jedenáct, ale dalšího bychom v tuto chvíli přijmout nemohli, něměli bychom ho kam dát. Plánovali jsme vybudovat azyl pro kočičky, pejskové v nouzi se k nám dostávali tak nějak neplánovaně. Ale máme je všechny moc rádi.

ben2.jpg

27.4. Máme dobré i špatné zprávy. Dobré jsou ty, že během dvou dnů našlo domov 5 našich kočiček, dvě odjeli až do daleké Plzně! Více v sekci Našli domov.  Měli jsme dnes několik návštěv, děkujeme za ně. Špatné zprávy jsou ty, že koťátka Andílci dostali těžký zánět do očiček, museli jsme většinu z nich převézt k nám do Oázy, abychom jim poskytli nezbytnou léčbu. Zde je také musíme co dvě hodiny dokrmovat, i v noci, protože starší maminy už tolik koťat nezvládají a ty začínaly být hodně hubené, což je poměrně náročné. Koťátka také dostávají injekčně antibiotika, děkujeme naší aní doktorce, že k nám každý den dochází a koťátka sleduje.

chlapecek.jpg 

holcicka.jpg

24.4. Serjožka byl dnes na kastraci a tímto ho prohlašujeme jako plně způsobilého odejít do nového domova . Na kastraci byl též Pepíno a snad se mu rýsuje nový domov. Přijatá kočička Pippi Punčoška přestala jíst, zjistil se zánět dásní, dostala kromě antibiotik i analgetika. Snad se holčička ze všeho dostane, je jí teprve rok!  V tuto chvíli řešíme situaci patnácti naprosto nádherných koťátek narozených starším kočičkám, o těch se můžete více dočíst v sekci S.O.S. pro Andílky, kde  můžete podívat na jejich další fotečky.

andilci6.jpg

22.4. Dnes jen malá aktualizace. Serjožka i Sasanka (na fotkách) si vedou moc dobře, Serjožka půjde  na kastraci, Sasanka musí nejprve trochu přibrat. Potom budou moci odejít do nového domova. O obou se můžete dočíst níže, přijímali jsme je ve velmi špatném stavu, takže nám dělají obrovskou radost. Naopak předevčírem přijatá kočička Pippi Punčoška je ta nejsmutnější kočička, jakou jsme kdy viděli, úplně nám trhá srdce. Doufáme, že si najde ten nejkrásnější domov až se uzdraví.

sasanka.jpg serjozka.jpg

20.4.  Máme nový příjem, kočičku nalezenou v hodně špatném stavu. Chrčí, má zápal plic, výtok z očí, ušní svrab. Dostala odčervovací pastu a výsledek vidíte na fotce, abyste si udělali představu, jak to dopadá, když se kočičky pravidelně neodčervují, toto je bohužel velmi často podceňováno. Kočička měla hrozný hlad, je velice vděčná za pohlazení. Odhadem má tak 1 rok. Dostává jméno Pippi Dlouhá Punčocha (alias Pippi Punčoška).

pippi1.jpg pippi3.jpg

pippi2.jpg pippi4.jpg

13.4 KOČIČÍ RÝMA.  U našich Mourinek, což je skupina 12 podzimních (stále ještě) koťat, propukla ze dne na den Kočičí rýma. Jedná se o infekční onemocnění způsobené herpesvirem. Příznakem je netečnost, kýchání, vodnatý a hnisavý výtok z nozder, zánět spojivek. Infekce propukla i přesto, že koťátka už mají za sebou první kolo očkování a stále u nich vše desinfikujeme. Je to nepřímý následek dlouhé zimy, protože jsme museli odložit vypuštění do venkovního výběhu. Je neuvěřitelné, jak i kočky, které toto onemocnění dle našich zkušeností měly chronicky, se ho zbavily poté, co jsme je přesunuli z domu ven. U některých koťátek rýma udeřila tak silně, že museli být hospitalizování na klinice. Ostatním kapeme oči Tobrexem, dostávají antibiotika a dáváme jim prostředky na podporu imunity. Budeme velmi vděčni za jakoukoliv pomoc s výdaji na tyto marody, náklady na veterinární péči jsou opravdu vysoké. Na fotkách vidíte hospitalizované kočičky.

1--am_2380.jpg3---sam_2371.jpg

4---20130413_101510-1-.jpg

 

4.4.2013   MALÝ PŘEHLED O NAŠÍ ČINNOSTI V PRVNÍM ČTVRTLETÍ 2013. Přijali jsme 8 nových kočiček, domov jich našlo 14. Měli jsme i poměrně vysokou úmrtnost vzhledem k tomu, že není období koťat, a to 8 koček (čtyři byly uspány z následujících důvodů - agresivní nádorové onemocnění, ruptura hrudního mízovodu, FIP a selhávání orgánů; čtyři staré kočky zemřely přirozeně stářím bez jakýchkoliv příznaků onemocnění). S ohledem na výše uvedené upravujeme počet koček žijících u nás k 1.dubnu na 213. Vykastrováno bylo 16 koček, z toho 12 ‘našich‘ a 4 byly vráceny do původní lokality (Kuřim), na fotce níže jsou právě kočičky z Kuřimi po kastraci. Domov bohužel nenašel ani jeden z našich pejsků. Rádi bychom ještě jednou poděkovali všem, kteří nás podporovali a pomáhali nám v naší práci, jste pro nás důležití a bez vaší pomoci bychom mohli v záchraně dalších opuštěných zvířat pokračovat jen těžko. Děkujeme.

 

kurim.jpg

1.4.2013  ZACHRÁNĚNÉ KOTĚ SASANKA ANEB JAK TO DOPADÁ, KDYŽ SE NEKASTRUJE. Naše dnešní noc byla bez spánku. K večeru nám volal pán, že jel autem a viděl, jak se na silnici auta před ním něčemu vyhýbají. Udělal to také, ale potom ve zpětném zrcátku uviděl na silnici ležet kočičku, která se nehýbala. Naštěstí neměl to srdce ji tam nechat, přes informace se dovolal k nám a po dohodě ji přivezl. Předal nám naprosto promrzlé, vyčerpané, zablácené a vychrtlé stvoření, které mělo jen velké bříško. Kočička, která má odhadem pouhých 5 měsíců, při dotyku plakala, měla zjevně bolesti. Pojmenovali jsme jí Sasanka. Velkého bříška jsme se samozřejmě báli, problémů může značit více, ale to co přišlo, to jsme opravdu nečekali. Po půlnoci toto ještě ‘dítě’ (na fotkách vše vypadá větší) začalo rodit koťátka. Během noci porodila dvě ještě nevyvinutá stvořeníčka. Hodně jsme váhali, zda jejich fotky vůbec zveřejnit, ale rozhodli jsme se, že je potřeba, aby lidé viděli, jak to dopadá, když kočky nekastrují a jsou k nim lhostejní. Omlouváme se, pokud je to příliš. Bez pomoci holčička neměla nejmenší šanci přežít. Nyní celý den odpočítá, je naprosto vysílená, na veterině dostala antibiotika a injekčně vitamíny. Je na ni vidět, jak je vděčná a moc si užívá tepla, asi ho nikdy moc nezažila. Bohužel také hledá koťátka, mateřský cit má stejně hluboký jako každá jiná kočičí máma  .

sasanka1.jpg  sasanka2.jpg

sasanka4.jpg

27.3.2013 Náš kocourek Sergej, který se k nám dostal před pár dny v dost špatném stavu, je stále hospitalizovaný na klinice. Byl extrémně vyhublý, místo 7 kg váží jen 4 kg. Podle celkového stavu je starý 2-3 roky. Měl na sobě obrovské množství blech (stovky). U zdravé kočky se takové množství blech nikdy nenachází, ty jsou schopné si je redukovat. Při příjmu na klinice měl na sobě 4 klíšťata. Při vyšetření moči byla zjištěna přítomnost krve a zánětlivých buněk. Serjožka má nyní antibitika, léčí se na zánět močového měchýře. S tím souvisí i nutnost být na poměrně nákladné dietě. Držme mu palce, ať se co nejdříve uzdraví a může si začít užívat hezkého kočičího života.

sergej.jpgsergej2.jpg 

24.3.2013  VIZITA A HOSPITALIZACE. Rádi bychom Vám trochu přiblížili, jak je to u nás v Oáze s veterinární péčí. Jelikož se staráme o velké množství zvířat, které k nám navíc často přicházejí v dost špatném stavu, řešíme zdravotní problémy dnes a denně. Nic nepodceňujeme a snažíme se jim zajistit maximální péči. Na první fotce vidíte MVDr. Ivo Hyláka, který je v Oáze na pravidelné týdenní vizitě. Tentokrát se vakcinovalo, vytahovaly se stehy po kastracích a prohlíželi se marodi. Na dalších fotkách vidíte naše kočičky hospitalizované v nedávné době na veterinární klinice Vyvet Vyškov. Kromě krmiva jsou náklady na veterinární péči nejvýznamější položkou a proto jsme velmi vděčni za jakoukoliv podporu ze strany laskavých dárců.

mvdr.-ivo-hylak.jpg  hospitalizace2.jpg

hospitalizace.jpg hospitalizace3.jpg

 

20.3.2013  NOVÝ KOCOUREK SERGEJ. Přijali jsme kocourka, kterého odchytila Městská policie ve Slavkově na jednom dvoře. Kocourek byl hrozně vyděšený, na každého, kdo se k němu přiblížil, prskal. Po odchytu se chudáček strachy počůral a taky po ...  Večer už ale s námi komunikoval, bude to obrovský mazel. Vypadá mohutný, ale když si na něj sáhnete, je jen kost a kůže, strašně vychrtlý. A taky plný strupů. A je hrozně moc šťastný za jídlo a pití. Až ho dáme do kupy, bude z něj nádherný kocour. Momentálně je na hospitalizaci na veterinární klinice ve Vyškově, abychom vyloučili vážnější problémy.  Kocourek dostává jméno Sergej neboli Serjožka.

sergej.jpgodchyt.jpg

8.3.2013  Dnes jsme přijali nové obyvatele, dva kocourky, kteří ztratili majitele a neměli kam jít. Jmenují se Frodo a Ennie, je jim 4 a 5 let. Ennie je černá kouřová mainka, celým jménem je Ennis Taz Pretty Coon a má naprosto impozantní rodokmen . Kocourkům bychom rádi našli nový domov, ale půjdou jen společně, jsou na sebe velmi fixovaní. Jsou moc hodní, přítulní a dobře vychovaní.

eddie.jpgfrodo.jpg

7.3.2013 Přijali jsme kočičku nalezenou ve Vyškově. Je moc přítulná,  zdravá a dobře živená. Proto myslíme, že se jen zaběhla a hledáme majitele. Pokud kočičku poznáváte, čeká u nás, až si ji vyzvednete .

nalezena-kocka-vyskov.jpg

21.2.2013  Péče o takové množství zvířat, které máme u nás v Oáze, znamená hlavně spoustu práce. Ráno začínáme a v noci končíme. Měníme zvířatům vodu (která v zimě stále zamrzá), doplňujeme granule, čistíme výběhy, kočičí záchůdky, desinfikujeme, pereme, venčíme psy, téměř denně jezdíme na veterinu, kastrujeme. Jen steliva spotřebujeme měsíčně téměr tunu, kterou musíme přenášet opakovaně, nejpve k nám do skladu, potom do záchůdků, úklízet a odvážet do ekodvora. Tam absolvujeme měsíčně cestu mnohokrát (viz fota pro představu). To vše děláme zadarmo a rádi. Nejhorší jsou však starosti, jak je všechny uživíme a jak zaplatíme veškeré výdaje, které hradíme pouze z našich vlastních příjmů. Jen na jídlo nám padne kolem 50.000 Kč měsíčně, a to při měsíční útratě pouhých 200 Kč na jedno zvířátko. Proto jsme velice vděční za každou Vaši pomoc, vše má pro nás velký význam a umožňuje nám zvířátkům dále pomáhat. Každý se k nám může přijít po domluvě podívat a vše vidět na vlastní oči . Naším krédem je maximální transparentnost. Proto si také v sekci Poděkování za finanční pomoc můžete prohlédnout veškeré faktury, které hradíme z darů na transparetním účtu. Za případnou pomoc Vám děkujeme.   

 odvoz-steliva.jpgodvoz-steliva1.jpg

 

29.1.2013 Dnes ráno jsme zachraňovali pejska. Zvoní na nás paní sousedka, že se nám u domu krčí pes a vrčí na ni. Jdeme se podívat. Je to tak, venku na nás čeká kokřík, třese se jako osika a nemůže přestat. Vrčí na nás, vrčí na všechny, i na hozené jídlo. Chudáček, nepustí k sobě nikoho. Má strach. Voláme Městskou policii ze Slavkova. Pracují tam úžasní lidé, spolupracujeme s nimi už několik let a společně jsme zachránili několik koček. Přijíždí naprosto okamžitě a pejska po nějaké době snažení chytí. Je to obrovská úleva. Celá akce trvá 3 hodiny. Voláme na obecní úřad, kde nám paní Eva slibuje vyhlásit rozhlasem, zda někdo nepostrádá pejska. Sama začne obvolávat obecní úřady z okolí. Díky tomu nás po chvíli kontaktuje pan majitel, moc šťastný. Pejska hledali od soboty, urazil k nám opravdu velký kus cesty. Pejska si po pár hodinách odváží domů. A my tímto chceme poděkovat všem za fantastickou spolupráci. Městské policii ze Slavkova u Brna i našemu obecnímu úřadu.

ztraceny-pejsek.jpg2.jpg

odchyt2.jpg odjezd-domu.jpg

25.1.2013 Glumíčkovi se splnilo vánoční přání, dostala obleček, aby jí nebyla pořád zima. Tedy hned oblečky dva, abychom byli přesní :). A to díky hodným lidem, kteří se o jejím přání dozvěděli na našem Facebooku. Glumíček je holčička, která se narodila množitelům a moc se 'nepovedla'. Dnes je jí 6 let a váží pouhé jedno kilo. Kromě jiných zdravotních problémů jí nerostou chloupky a vousky. Tedy, chloupky jí narostou vždycky v zimě na pár týdnů. To potom holčička moc ožívá, hraje si, poskakuje po nábytku. Když má období bez chloupků, tak je stydlivá, zalezlá v dece.  Když k nám přišla, byla celá pokrytá plísní, ale to se podařilo vyléčit. Oblečky s ní dělají divy, cítí se v nich dobře. A my jsme za to moc rádi.  A kdo jsou množitelé? To jsou lidi, kteří chovají psy a kočky pouze proto, aby jim rodili štěňata a koťata, zvířátka žijí v hrozných podmínkách, bez veterinární péče, dostatečného životního prostoru, množí se každý s každým, takže potomci mají mj. spoustu zdravotních problémů. Zvířátka bez PP se potom prodávají na bazoši a jiných inzertních serverech za relativně levné peníze, v nabídce je jich stále nepočítaně a ti nechtění plní útulky. Prosíme, nepodoporujte takové vydělávání na zvířatech, nekupujte si taková zvířátka, raději adoptujte ta z útulku. Mají pro Vás stejně lásky jako ty ostatní.

glum-v-oblecku.jpgglum-v-cervenem-oblecku.jpg

glum-s-perickem.jpg5---p1050492.jpg

12.1.2013  Měli jsme v oáze milou návštěvu, Veroniku Burdovou s přítelem. Moc si vážíme každého, kdo svůj volný čas věnuje návštěvě zvířat v útulku, ačkoliv je tolik jiných věcí na dělání a času máme každý málo. Také si moc vážíme každého, kdo obětuje finance a místo toho, aby si koupil cokoliv pro sebe, věnuje je zvířatům v nouzi. Není to v dnešní době úplně běžné a o to více je to hodnotné. 

 navsteva.jpg

11.1.2013  Každý z nás může zachraňovat kočičí životy, stačí se dívat kolem sebe, obzvláště při večerní procházce a určitě objevíte venkovní kočky bez domova. Jsou totiž všude (teda skoro). Zejména v zimě je potřeba jim zajistit kvalitní krmení, aby měly šanci přežít. Trocha námahy za ten dobrý pocit určitě stojí .

krmeni-v-lednu.jpg

7.1.2013   Koloběh života je neúprosný. Dnes začíná žít svůj nový život Fantagiro, koťátko, které našlo domov. Z toho máme velikánskou radost. Jak už to však při naší práci bývá, radost se často střídá se zármutkem. Dnes jsme také objevili v pelíšku mrtvého Foxíka, 15 letého kocourka, jednoho z našich nejstarších obyvatel. Ještě včera nic nenasvědčovalo tomu, že by bylo něco v nepořádku. Smutek nemáme jen my, ale i kočičky, které s Foxíkem žily. Všechny Foxíka očichávají, ve výběhu je hrobové ticho, žádné kočičí hry se tam dnes nekonají. Je nám opravdu smutno, odchod zvířátek do nebe je něco, na co si prostě nemůžete zvyknout, i když jste jeho svědkem poměrně často. Každé zvířátko je jedinečné a máte s ním jedinečný vztah. Jeho odchod nás vždy hluboce zasáhne.

fantagiro1.jpgfoxik.jpg

 

3.1.2013  Náš poslední přírůstek je kocourek Silvestr. Kocourka nám přivezla Městská policie, neboť ho lidé viděli tři dny nepřetržitě ležet pod jedním keřem a bylo zřejmé, že potřebuje pomoct. Na fotce Silvestra prohlíží MVDr. Kateřina Dvořáková z Tetčic.

silvestr1.jpg

1.1.2013 Na Nový rok jsme našli domov kocourkovi Zikískovi. Kéž by platilo Jak na Nový rok, tak po celý rok .

ziki2.jpg